fbpx
Header-artykuł-002-duży

Jak analizować konkurencje na Facebooku?

Jeśli chcesz poznać strategie i kierunek działań Twoich konkurentów, to podążaj za ich budżetami marketingowymi.

Jednym z najlepszych sposobów analizy konkurencji jest poznanie ich klientów oraz zrozumienie ich decyzji zakupowych. Badania grupy docelowej związane są z koniecznością alokacji sporych kapitałów finansowych, czasu i pracy. Nie dla każdego przedsiębiorcy te działania będą dostępne. 

Dla micro przedsiębiorców i marketerów z firm sektora MŚP świetną alternatywę stanowi analiza płatnych reklam w mediach społecznościowych. Obrazują ona istotne dla konkurencji obszary, w które inwestują środki pieniężne. 

Czego się dowiesz z analizy konkurencji na podstawie reklam w serwisie Facebook?

 • Do kogo kierowane są komunikaty reklamowe
 • Na jakie produkty i usługi kreują popyt Twoi konkurencji
 • Jakie działania wizerunkowe podejmuje konkurencja
 • Jaki brand voice przyjmują marki konkurentów

Jak sprawdzić do kogo kierują swoje reklamy konkurenci?

Określenie grupy odbiorców reklam konkurencji jest jedną z podstawowych informacji w analizie. Dostarczenie tych danych jest niezmiernie proste. W przypadku, gdy mamy wyświetlaną reklamę konkurenta w naszym newsfeedzie wystarczy kliknąć przycisk “Dlaczego widzę tę reklamę”

Na naszym ekranie wyświetli się okno z podstawowymi informacjami o sposobie targetowania danej reklamy. W wielu przypadkach doświadczeni marketerzy dostrzegą jednak błędy w opracowanych kampaniach konkurentów. Najczęstszym z nich jest zbyt szeroki zakres zainteresowań grupy odbiorców, co w konsekwencji zmniejsza docieralność do trzonu właściwych grup docelowych. 

Facebook Ads Library – czyli kopalnia wiedzy o reklamach Twojej konkurencji.

Jeżeli zależy Ci na posiadaniu wglądu do wszystkich aktywnych reklam Twoich konkurentów to Facebook Ads Library jest narzędziem wręcz stworzonym dla Ciebie. Udostępnia on wgląd do reklam emitowanych na Facebook, Instagram, Messenger oraz Audience Network. Narzędzie uruchamiane jest w przeglądarce stron internetowych, link: 

https://www.facebook.com/ads/library

Wykorzystując Facebook Ads Library poznasz:

 • Ilość emitowanych obecnie reklam konkurentów
 • Rodzaj wykorzystywanych zestawów reklam
 • Strony lądowania reklam CPC
 • Miejsca, w których emitowane są reklamy konkurentów
 • Daty rozpoczęcia emisji reklam konkurentów
 • Wykorzystane kreacje graficzne do reklam konkurentów

Facebook Ads LIbrary może również posłużyć jako źródło do pozyskiwania danych do dekodowania strategii marki konkurentów. W pierwszej kolejności odczytamy, co konkurenci komunikują do swojej grupy docelowej. W drugim etapie warto zbadać, jak to robią. Tu z pomocą przyjdzie nam analiza kreacji zestawów reklamowych, która poinformuje nas o:

 • Palecie kolorystycznej przyjętej przez konkurenta – warto ją zweryfikować z pomocą materiałów o psychologii kolorów,
 • Obowiązującym brand voice marki (głos marki) – charakter elementów werbalnych contentu, np. sposób, jakie hasła wykorzystuje konkurent  wezwaniu do działania (przyciski Call To Action),
 • Dobranych dla grupy docelowych form contentu,
 • Jakości wykonania dostarczanego contentu (fotografie, grafiki, materiały video i audio).

Dotarliśmy do końca!

Mam nadzieje, że napisany przez mnie artykuł okaże się dla Ciebie i Twojego zespołu pomocny i będzie stanowił inspiracje do zbadania poczynań Twojej konkurencji. 

Autor

Radosław Ślężak

CMO

Strateg sprzedażowych i wizerunkowych kampanii marketingowych. Swoją przygodę z marketingiem rozpoczynał 7 lat temu w obszarze content marketingu. W agencji Flashybrands Studio odpowiada za opracowania i wdrożenie działań komunikacyjnych dla klientów.

  Pozostańmy w kontakcie

  Flashybrands Studio Sp.zo.o.

  Google Ads

  Facebook Ads

  Social media